Tarih : 28.03.2023 - 04:47

En düşük emekli aylığının maliyeti 120 milyar TL

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 7 bin 500 liraya çıkarılan en düşük emekli aylığının yıllık maliyetinin 120 milyar lira olduğunu belirtti. Bayram ikramiyelerinin maliyeti ise 25 milyar lira olarak hesaplandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, en düşük emekli aylığının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin etki analizinin 2023'ün kalan ayları için 85 milyar lira, yıllık olarak ise 120 milyar lira civarında olduğunu belirtti.

En düşük emekli maaşında artış ve geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren teklifin görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda devam ediyor.

Elitaş, komisyona yaptığı sunumda, teklifle muharip gazi aylıklarına yönelik düzenlemeye gidildiğini ifade ederek, Milli Mücadele, Kore Harbi ile Kıbrıs Barış harekatlarına katılarak gazi olan vatandaşlar ile vefat edenlerin dul ve yetimlerine bağlanan şeref aylıklarının sosyal güvenceleri olup olmadığına bakılmaksızın dosya bazında asgari ücretin net tutarı olarak eşitleneceğini anlattı.

Üst yargı organları arasında tazminat oranları, ek gösterge gibi haklar konusunda eşitsizliklerin giderilmesine ilişkin düzenlemeye gidildiğini aktaran Elitaş, öte yandan teklifle Kahramanmaraş merkezli depremlerde bölgede enkaz altından can kurtarmak için üstün gayret gösterenlere Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası, yurt dışından gelen arama kurtarma ekiplerine ise Cumhurbaşkanı Kararı ile Üstün Fedakarlık Nişanı verilmesinin öngörüldüğünü söyledi.

 

GÜNÜN YORUMU

Yarım asra yakın bir süredir medya dünyasındayım. Hem okulluyum, hem alaylıyım. Gazetecilik Yüksek Okulunu 1968 yılında bitirdim.

Üye Olun

ÜYELİK ÜCRETLERİ
AYLIK - 50 TL
3 AYLIK 100 TL
6 AYLIK 250 TL
1 YILLIK 500 TL

Kısa Yollar