Tarih : 03.10.2018 - 10:54

VURDU VE GEÇTİ

Çin ve Almanya’nın milli gün dolayısıyla kapalı olduğu günde Asya borsaları ekside kaldı. ABD Başkanı Trump dün akşam: “Dünya’nın en kötü ticaret anlaşması olan NAFTA’yı hallettik, şimdi sıra Çin’de ve Çin ile harika bir ilişkimiz olacak. Japonya ile de ticaret müzakerelerine hazırlanıyoruz” diyerek küresel riskleri azaltabilecek açıklamalarda bulundu. Yine akşam saatlerinde konuşan FED Başkanı Jerome Powell ise: ABD ekonomisinin görünümünün kayda değer şekilde pozitif olduğunu, ancak beklentiler çıpalanmışken enflasyonda hızlı yükselişin olası olmadığını belirtti. Bugün, Euro Bölgesi’nde; İtalya bütçe konusu, Euro Bölgesi, İngiltere, Almanya ve ABD’nin Eylül ayı Hizmet ve Bileşik PMI rakamları takip edilecek. Ayrıca, Euro Bölgesi’nin; Ağustos ayı Perakende Satışlar, ABD’nin; Özel Sektör İstihdam Raporu dataları ve FED üyelerinin açıklamaları piyasaları hareketlendirecek.

FED ARALIK’TA FAİZ ARTIRACAK - İlk başkan konuştu. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin son açıklamasından "genişlemeci" sözcüğünü çıkarmasını desteklediğini söyledi ve politika yapıcıların nötr faiz oranı seviyelerine daha da yaklaşmaları ile birlikte, bu hareketin "akıllıca" ve "iyi bir adım" olduğunu belirtti. Kaplan, "Aralık ayında bir faiz artırımına daha gidilmesi konusunda rahatım ve 2019 yılında iki faiz artırımını 'baz durum' olarak görüyorum" dedi. Nötr faizin hassas seviyesinin doğası gereği belirsiz olduğunu söyleyen Kaplan, nötr faiz için kendi hesaplamasının yüzde 2.5-2.7 olduğunu, buna ulaşmak için birkaç faiz artırımı daha gerektiğini sözlerine ekledi.


ABD’DEN PAPAZ AÇIKLAMASI - ABD yönetimi, Türkiye’de iki yıla yakın süredir terör suçlamalarıyla tutuklu bulunan Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması çağrısını yineledi.Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert günlük basın brifinginde bir gazetecinin, “Türkiye’de rahip Brunson’ın Ekim ortasında belki serbest bırakılabileceği yönünde haberler çıktı. Bu konuda bir bilginiz var mı?” şeklindeki sorusunu yanıtladı. Nauert, “Bunu doğrulayamam. Elbette rahip Brunson’ı şu anda evinde görmeyi isteriz. Bu çoktan olmalıydı” dedi. Brunson’ın 12 Ekim’de yeni duruşmasının yapılacağına dikkati çeken Nauert, en son bir buçuk hafta önce konsolosluk yetkililerinin Brunson’la görüştüğünü, Türk hükümetiyle de yakın temasta kalmayı sürdüreceklerini belirtti. 12 Ekim’de duruşması yapılacak Brunson’un avukatı bugün Anayasa Mahkemesine müracaat edecek.


PİYASA GELECEĞİ FİYATLIYOR - 
Merakla beklenen Enflasyon rakamları açıkladı. Eylül'de TÜFE % 6.30 ile tahminleri iki kat aştı. Yıllık artış %24.52’ye yükselerek 15 yılın zirvesine çıktı. Beklenti TÜFE’nin aylık %3.6, yıllık bazda %21.3 artması yönündeydi. Eylül üretici fiyat endeksi aylık %10.88, yıllık ÜFE %46.15 arttı. Beklenti yıllık ÜFE'nin 53.96 olmasıydı. ÜFE’deki yıllık artış beklentinin altında kaldı. Çekirdek enflasyon %19.3 beklentisine karşılık %24.05'e yükseldi. Gıda enflasyonu yıllık % 27.70, aylık % 6.40 arttı. Aylık en yüksek artış yüzde 11,41 ile ev eşyası grubunda oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Eylül ayında endekste yer alan gruplardan, ulaştırmada yüzde 9,15, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 7,42, eğlence ve kültürde yüzde 6,62 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 6,40 artış gerçekleşti. Evet rakamlar çok yüksek. Bu sonuç piyasada biliniyor ve bekleniyordu. Bu yüzden tahmin ettiğim gibi hem hisse senetleri hem de döviz kurları sınırlı tepki verdi. Niye? Çünkü alınan önlemler ve yaşanan politik ve ticari gelişmeler en kötünün geride kaldığını gösteriyor. Piyasa bugünü değil hep geleceği fiyatlar.

Borsa istanbul güne 98 bin düzeyinde başladı. Enflasyon rakamlarının belli olmasından sonra kısa bir süre için 97 bin 500 düzeyine indi. Ardından bankalara gelen taleple 98 bin 300 e çıktı. Enerji sektörü dışında tüm sektörler artıda. Yatırımcılar Ekim, Kasım, Aralık enflasyonun alınan önlemlerle tahminlerin gerisinde kalacağını öngördüğü için rahatlıkla pozisyon açıyor. Bugün 99 bini görürsek haftayı 100 bin direncinde tamamlayabiliriz. EKGYO (1.78 – 2.21); PETKM (5.32 – 5.66); TTKOM (3.73 – 4.14)

GÜNÜN HABERİ İTALYA’DAN 
- İtalya Avrupa Birliğinden gelen baskılara daha fazla dayanamadı, bütçe açığı tahminini düşürdü, Asya borsaları bu gelişmeye olumlu tepki vermedi. İtalyan hükümeti, Corriere Della Sera gazetesinde yer alan habere göre, daha önce 2020 yılında ulaşmayı planladığı bütçe açığının gayrı safi yurtiçi hasılaya oranını yüzde 2.4'ten yüzde 2'ye indirdi.İtalya'nın bütçe açığı nedeniyle ülkenin ve dolayısıyla Avrupa Birliği'nin borç sorunlarının daha karmaşık bir hal alacağı endişeleri euro üzerinde bir süredir satış baskısı meydana getiriyordu. Ama 2019 yılı için %2.4’lük bütçe açığı sürdürülecek. ABD tarafında ise Başkan Donald Trump dünyanın en kötü ticaret anlaşması olarak nitelendirdiği NAFTA’yı hallettiklerini, sırada Çin ve Japonya ile yapılacak görüşmelerin olduğunu açıkladı. Yine akşam saatlerinde FED Başkanı’nın konuşmaları takip edilirken, Başkan Powell: Amerikan ekonomisinin kayda değer bir biçimde pozitif olduğunu, uzun vadeli enflasyon beklentilerinde ise önemli bir değişikliğin olmadığını belirtti. Bugün parite açısından Ekonomik takvimde Euro bölgesinden Ağustos ayı Perakende satışlar, ABD’den  Özel Sektör İstihdam rakamları ve her iki ekonomiden Hizmet ve Bileşik PMI dataları takip edilecek. Dün 1.1530 sente inen parite güne 1.1580 sentle başladı. 1.1610 aşılırsa yukarı hareket devam edecek. 1.1510 kırılırsa düşüş hızlanacak.


TL’DEKİ KAYIPLAR SINIRLI 
Dolar, yüksek çıkan enflasyon rakamlarından sonra 6.10 TL’ye kadar yükseldikten sonra 6.05 TL’de dengelendi. Euro şu anda 7.00 TL’den işlem görüyor. Döviz sepeti sınırlı yükselişle 6.52 TL’ oldu. Ama 5 yıllık risk priminin 401 düzeyine çıkması olumsuz. Fakat bu tablo kalıcı görünmüyor. Piyasada kurun yükselmesini gözleyen büyük bir satıcı grubu var. Enflasyondaki artışı iyi bir fırsat olarak gördüler bunu kullanıyorlar. Bu yüzden kurlardaki artışa kalıcı gözle bakılmıyor. Dolar günü yeniden 6 TL’nin altında tamamlayabilir. Ne zamana kadar? 12 Ekim’e… Papaz serbest kalırsa dolar önce 5.70’e ardından 5.50 TL’ye doğru gerilemesini sürdürür. Burada uzun süre kalmaz.. Papaz bırakılmazsa dolar 6.15 – 6.20 TL bandına çıkar.. Burada da kalıcı olmaz. Yeniden 6 TL’de dengelenir.

PETROL DENGELENİYOR MU? Venezuela’nın ana Petrol limanında 1 ay önce yaşanan kaza sonrası, gerekli onarımın halen bitmemesi ülkenin yaptığı sevkiyatları etkilemekte. Adı geçen Jose Limanı toplam emtia ihracatının yüzde 70’ni yüklenirken, Ham Petrol çıktısı bir önceki aya göre Eylül ayında %14’lük düşüş gösterdi. Diğer yandan Rusya Petrol Bakanı Alexander Novak: OPEC+ üreticilerinin senaryolar üzerinden faaliyet göstermediğini, duruma göre hareket ederek Petrol piyasasını dengelemeye çalıştığını belirtti. İran’ın Petrol üretimine de değinen bakan, Tahran Petrolü’nün pazardaki konumunu korunmasını tercih ettiğini belirtti. İran Petrol Bakanı Zenganeh de: OPEC’in daha fazla Petrol üretim kapasitesinin olmadığını, piyasadaki dengenin ABD tarafından İran’a uygulanan yaptırımların askıya alınmasıyla gerçekleşebileceğini açıkladı. Dün seans bitimine yakın açıklanan Amerikan Petrol Enstitüsü Ham Petrol Stokları ise bu hafta 907 Bin varil artış gerçekleştirdi. Geçen hafta 2.9 milyon varil artış olmuştu. Bu gelişme üzerine brent petrol 84.80 dolara geriledi. ABD Başkanı Trump’ın petrol fiyatlarının yüksekliği konusundaki sert söylemlerine karşın akşam saatlerinde Çin ile iyi bir anlaşma yapacaklarını belirtmesi de bugün Asya seansında alıcılı seyre neden oldu. Bugün ABD enerji dairesinin haftalık stokları izlenecek.

ALTIN NEDEN TOPARLADI? - Çin tarafında Kuruluş Yıldönümü kutlamaları nedeniyle resmi tatiller hafta boyunca devam edecek. ABD Yönetimi’nden ticaret savaşları konusunda gerilimi tırmandıracak bir açıklama gelmemesi altındaki oynaklığı kısmen sınırladı. Ayrıca, Başkan Trump’ın akşam saatlerinde yaptığı açıklamalarda: Çin ile olan ticaret savaşlarını çözeceklerini ve harika bir ilişkileri olacağını söylemesi de yukarı yönlü hareketlere neden oldu. Ayrıca dün akşam FED Başkanı Powell’ın açıklamaları da takip edilirken, İtalya bütçe açığı meselesi nedeniyle; AB ve İtalya arasındaki restleşme sonrası ülkenin tahvillerinden son birkaç günde yaşanan kaçış da güvenli liman talebine neden oldu. Kısa vadeli pozisyonlar kapatılınca altın toparladı. şuan için 1204 direnç seviyesinde tutunmaya çalıştığı görülmekte. Alım yönlü işlemlerle buranın üzerine çıkılması halinde izlenebilecek seviyeler 1207, 1212, 1216 ve 1218 dolarda bulunuyor. 1205 dolar seviyesi altında kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise 1202, 1196 ve 1190 destek noktaları takip edilecek. Serbest piyasada dolardaki artış gram altını 234 liraya taşıdı. Fiyat kısa sürede 233 – 240 TL aralığında hareket edecek görünüyor.

Yorum Ekle

Ad soyad