Tarih : 02.02.2023 - 06:23

Erdoğan: Faizi daha da düşüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında soruları yanıtladı. 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar özetle şöyle; 

Yeniden adaylık önünde hiçbir engel bulunmuyor. Hukuka da anayasaya da uygun. Bunlar sandıktan ümidini kesenlerin başvurduğu 'suyu bulandırma' çabalarıdır.

Masadakilerin talimatıyla hareket edecek bir cumhurbaşkanı ile böylesi büyük bir ülke yönetilemez.

2013'te IMF'e olan borcumuzu bitirdik. Şu anda 7'li masanın içinde olanlardan IMF ile görüşmeler yapanlar var. Bizim o zaman Merkez Bankası'nın rezervi 27,5 milyar dolardı şu anda 128,5 milyar dolar rezervimiz var. Başbakanlığım döneminde bir ara 135 milyar dolara da çıktık. Yine çıkacağız.

İkinci el konuta finansman desteği

İkinci el konutlarla ilgili bir çalışma yapılacak. Projenin planlama aşaması devam ediyor, somutlaşan çalışmayı kamuoyuyla paylaşacağız.

Alt gelirliyi ev sahibi yapacağız dedik, kuralar çekildi. İki yıla evleri teslim edeceğiz. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı konut kampanyasını biz yaptık.

'Faizi daha da düşüreceğiz'

Dünyada faizi sürekli yükselttiler. Ben de tam aksine faizi indirmenin mücadelesini verdim. Şu anda bizde faiz yüzde 9, bunu daha da düşüreceğiz.

Emeklilikte yaşa takılanlar kapsamında emekliliğe hak kazanan vatandaşlarımıza, ilk aylıkları şubat ya da mart gibi bağlanabilir.

Avrupa'da ve özellikle İskandinav ülkelerinde son dönemde artan İslam karşıtı söylem ve eylemlerden endişe duyuyoruz.

İsveç'ten, İslam karşıtlığıyla mücadele konusunda samimi adımlar bekliyoruz. İsveç'in ve Finlandiya'nın taahhütlerine tam olarak uymalarını bekliyoruz."

 

 

GÜNÜN YORUMU

Yarım asra yakın bir süredir medya dünyasındayım. Hem okulluyum, hem alaylıyım. Gazetecilik Yüksek Okulunu 1968 yılında bitirdim.

Üye Olun

ÜYELİK ÜCRETLERİ
AYLIK - 50 TL
3 AYLIK 100 TL
6 AYLIK 250 TL
1 YILLIK 500 TL

Kısa Yollar